YELDA İPEKLİ
Hakkında

Hakkımda

”Çılgınlar, uyumsuzlar, asiler, başbelaları, eski köye yeni adet getirenler. Onlar kural düşkünü değildirler ve statükoyu umursamazlar. Onlardan yararlanabilir, onlara karşı çıkabilir, onları yüceltebilir veya alçaltabilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir; çünkü onlar değişim yaratanlardır. Onlar, insanlık koşusunu bir adım ileri götürenlerdir. Bazıları onlara deli diyebilir. Bizim için onlar birer dahidir. Dünyayı değiştirecek insanlar, onu değiştirebileceklerini düşünecek kadar çılgın olanlardır”

Apple

CV-English Özgeçmiş

1967 yılında Ankara’da doğdu. İşletme eğitiminden sonra Londra Ekonomi Üniversitesi’nde (LSE) master ve doktora düzeyinde eğitimlere katıldı. ‘Kurumsallaşma-Kurumsal Kimlik/Kültür ve Algılama Yönetimi-Markalama’ konusunda iki tez hazırladı. Aldığı uzmanlık eğitimleri Stratejik Yönetim, Marka Yönetimi ve Müşteri İlişkileri Yönetimi’dir. Bu eğitimlerle bir organizasyonun kurumsallaşması sürecinden , markalaşma ve pazarlama taktiklerinin stratejik olarak geliştirilmesine ve satış faaliyetlerinin yönetimine kadar geniş bir perspektife sahip oldu.

Hilton Hotel int. Londra ofisi, Conrad İstanbul, Sabancı Holding Otomotiv Grubu, Vestel beyaz Eşya, Altınyıldız/Network-Fabrika ve Beymen de Pazarlama ve Marka Yönetimi konularında üst düzey sorumluluklar aldı.

Yelda İpekli; 1999 yılında profesyonel hayattan ayrılarak stratejik pazarlama ve proje yönetimi konularında danışmanlık veren şirketini kurdu. Ağırlıklı olarak yabancı markaların Türkiye konumlandırmalarını yaptı. İşgeliştirme ve Marka Yönetimi konularında Türkiye dışında da bir çok ülkede Marka’ya hizmet etti. CRM instutuite of Turkey bünyesinde “müşteri ilişkileri yönetimi konusunda eğitimler verdi, uluslararası katılımcılarla konferanslar düzenledi.

‘Sektör bilgisi üç ay içersinde öğrenilir ancak tüketici bilgisi, beklentileri okuyabilmek ve stratejik olarak kurgulayabilmek pazarlamanın temelidir’ öğretisi ile iş hayatını yönlendirdi. Türkiye’nin yükselen sektörlerinde uzmanlığı ile ilgili kritik pozisyonlarda bulundu.

Çalışmalarını hep ‘Müşteri odaklı’ temeller üzerinde kurgulayarak projelerini başarıya ulaştırdı. “Network Marketing” ve “One to One Marketing” konularında birçok projeyi yönetti.

2005 yılında kendi hayal projesi olan web tabanlı ‘After 9’ adlı projesini hayata geçirdi. Kuruluşundan altı ay sonra ‘After 9’, ‘Avrupa’nın En Cin İş Fikri ’ ödülünü aldı.

Bu ödülden üç ay sonra projesini Hollandalı bir yatırımcıya sattı. Ödül konuşmasında bu proje ile ilgili şunları söyledi. “Web pazarlama, çağımızın en önemli araçlarından biri. Basit fikirlerden yola çıkan fakat tüketiciyle ‘birebir ilişki’ kurmayı sağlayan projeler, diğerlerinden ayrışacak ve karlı olacak. ‘After 9’ benim; altı ayda bir markanın nasıl yaratılacağını ve ne kadar büyük ve karlı bir marka olabileceğini göstermek için yarattığım bir projeydi.”

Avrupanın ilk otomobil alışveriş Merkezi Autopia ve Kültür Turizm Bakanlığı Müzeler Modernizasyonu projeleri son yılın en önemli projeleriydi.

Yelda İpekli’nin mesleki uzmanlığı, stratejik pazarlama kapsamında; proje (iş) geliştirme, müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama, kurumsal iletişim ve marka yönetimi olarak özetlenebilir. Turizm, otomotiv, tekstil-mağazacılık, sanat ve inşaat gibi farklı ve yükselen sektörlerde yoğun deneyim kazanmıştır. Özellikle web marketing ve bire bir pazarlama yöntemleri konusunda çalışmaları yoğunlaşmıştır. Lüks tüketim ve satın alma davranışı konusunda uzmanlaşmıştır. Tüketici odaklı çalıştığı için sektörden çok hizmet verdiği ürün/şirket’in ulaşması gerektiği hedef kitle üzerinde çalışmaktadır.

yelda-imza

Neler Yapar?
Raporlar

Tüketici Eğitim Raporları

Hedef kitlenin net tanımlanarak bu hedef kitle ve hedef pazarların araştırılması, tüketim alışkanlıklarının analiz edilmesi çalışmalarıdır.
Yeni Pazar Raporları
Yeni bölge yatrımlarında bölgenin tüketim alışkanlıkları, sosyolojik verilerini kapsayan çalışmalardır.

İş Geliştirme Raporları
Rekabetten sıyrılmak, müşteri sadakati sağlamak , satış grafiğini arttırmak için yapılan dosya çalışmalarıdır.

Proje Yönetimi
Detaylar
Sektör, Rekabet ve Hedef kitleye göre kurum/marka/hizmetin hedeflerinin belirlenmesi, tanımlanması, model geliştirilerek uygulanması çalışmalarıdır. Projelerin oluşturulması, geliştirilmesi, stratejik kurgunun tanımlanması, iletişim ve satış kanallarının kurulmasına kadar çok geniş bir alanı kapsar. İnşaat sektörü ve yeni ürün-marka çalışmalarında tercih edilmektedir.
Marka Konumlandırma
Detaylar
Var olan yada yeni oluşturulacak markanın rekabet, hedef kitle analizleri doğrultusunda yapılması önerilen yaratıcı fikirlerle desteklenerek çalışma dosyası şeklinde hazırlanması. Uygulamada çalışacak ekiplere liderlik etmeyi kapsamaktadır. Yeni pazarlara girme aşamasında olan marka/hizmet/kurumlar tarafından tercih edilmektedir.
Marka Yönetimi
Detaylar
Bir hizmet yada ürünün doğru hedef kitleye yönelik konumlandırma, kimliklendirme ve tüketiciye ulaşana kadarki dönem içerisindeki tüm stratejik çalışmaları kapsar.Pazarın saptanması, Pazar dinamiklerine göre analiz edilmesi ve markanın kimliklendirilmesi , itibarlı ve karlı olarak pazara sunulması çalışmanın temelini oluşturmaktadır.

Var olan bir markanın yenilenmesi yada yeni bir ürün/hizmetin bu anlamda kurgulanması bu çalışma altında yapılmaktadır.

Marka ; tüketiciye verilmiş bir “söz” olarak tanımlanıyorsa işte bu “sözün” nasıl, kime, hangi şartlarda verileceğine dair yapılan tüm çalışmaların stratejik olarak yönetimi gereklidir.

Kişisel Marka Danışmanlığı
Detaylar
Günümüzde kurumlar, hizmetler, ürünler gibi kişilerin de kendilerini net ifade edebilmeleri gereklilik halini aldı… Belli bir yaşam tarzı ifadesiyle Kişisel Marka’yı güçlendirmek ve görünür kılmak profesyonel bir dizi çalışmayı gerektirir.
Eğitimler

Keynote konuşmacı olarak ya da kuruma/kişiye özel eğitim modelleri 6 başlıkta tasarlanmaktadır.
Detaylar


1- Markaya dair her şey
2- Değişen müşteri, müşteri odaklılık
3- Genel Pazarlama
4- Kurumsallaşma, Kurumsal İletişim
5- Kişisel Marka ve Kurumsal Marka Sinerjisi
6- Stilin Şifreleri

Projeler
VictorIa’s Secret
victoriassecret.com
Saydam Tekstil
saydam.com.tr
Batik
batik.com.tr
ARMANI
armani.com/tr
After9
aftern9ne.com
Altınyıldız
altinyildiz.com.tr
ABALIOĞLU
abalioglu.com.tr
Ayfrost Gıda
ayfrost.com
Beymen
beymen.com.tr
BGN
bgn.fr
COLLEZIONE
collezione.com
Basında
CNBC-E Röportajları
Borusan Krizi Doğru Yönetebildi Mi?
Elle Stil Gündem Yazısı
Elele.com Röpörtajı
Herkes Mutluluk İmzasını Kendi Yaratmalı
Moda Tüyoları
“Kadın Olmanın Marka Değeri” – Söyleşi
“Detaycılığın Büyüsüne İnanıyorum”
Trendsetter.com Yazıları
Halklailişkiler.com Yazıları
İletişim
Telefon: (0533) 355-42-76
E-posta: iletisim@yeldaipekli.com
Designed by Dijitaz